مقالات

نصب ریسه ال ای دی (LED) و آموزش 2 روش روشن کردن آن

نصب ریسه ال ای دی و آموزش روشن کردن ریسه LED

نصب ریسه ال ای دی و نحوه اتصال ریسه ال ای دی به برق نیاز به آموزش و یادگیری دارد تا بدون خطر بتوانید از این نورپردازی زیبا استفاده کنید. انواع مختلف و متفاوتی از ریسه ال ای دی چند رنگ در بازار وجود دارند که هر کدام به شکلی متفاوت و با سوکت ریسه مختلف روشن می‌شوند. نصب ریسه ال ای دی روی دیوار و روشن کردن ریسه های نواری LED برای تزئین و نورپردازی اتاق انجام می‌شود.

یادگیری نحوه اتصال ریسه ال ای دی نواری یا نحوه اتصال ریسه rgb در موقعیت‌ها و مکان‌های مختلف به دلیل انعطاف پذیری بالا بسیار مهم است. روش روشن کردن ریسه ال ای دی، نحوه نصب ریسه خطی یا نحوه نصب ریسه سوزنی به یک طریق و با سوکت‌های مختلف انجام می‌شود.

اما شاید شما به این پرسش بربخورید که چگونه ریسه را روشن کنیم؟ در ادامه این مطلب از وب سایت ایران چراغ قصد داریم به آموزش نصب ریسه ال ای دی و نحوه اتصال ریسه ال ای دی به برق بپردازیم.

آموزش روشن کردن سوکت ریسه ال ای دی

چگونه ریسه را روشن کنیم؟

نصب ریسه ال ای دی یکی از روش‌های پرطرفدار و محبوب جهت تزئین و نورپردازی داخلی و خارجی منازل و دیگر محیط هاست. از طرفی نصب ریسه ال ای دی روی دیوار مغازه، رستوران و دیگر مناطق عمومی نیز انجام می‌شود. این محصولات تکنولوژی روز در نورپردازی خطی هستند.

روشن کردن ریسه های نواری LED و نصب ریسه ال ای دی نسبت به دیگر روش‌های نورپردازی مانند استفاده از چراغ خطی، چراغ ریلی و ... موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود. همچنین این محصولات همانند کلید و پریز بارانی ویرا دارای قابلیت تحمل بالا در مقابل شرایط نامساعد آب و هوایی هستند.

نصب ریسه LED یکی از روش‌های اساسی به منظور کاهش هزینه و همچنین افزایش کیفیت نورپردازی می‌باشد. با نحوه اتصال ریسه شلنگی روی دیوار، نحوه اتصال ریسه rgb، نحوه نصب ریسه سوزنی و نحوه نصب ریسه خطی می‌توانید نورپردازی هدفمند و مدرنی برای فضای خود فراهم کنید. در ادامه شما را با دو روش آموزش نصب ریسه ال ای دی و نحوه اتصال ریسه ال ای دی به برق آشنا خواهیم ساخت.

آموزش نصب ریسه ال ای دی روش اول

پیش از هرگونه اقدام برای نصب ریسه ال ای دی یاید ابتدا فضای موردنظرتان را اندازه‌گیری کنید. همچنین میزان شار نوری و روشنایی LED لازم را تخمین بزنید.

این موارد به شما جهت انتخاب انواع این محصولات مانند ریسه وایرلس و ... کمک می‌کند. قبل از هرکاری باید نصب ریسه LED را برنامه ریزی کنید. حتما به محل قرارگیری سیم‌ها و پریزهای مجاور که احتمال دارد به آن‌ها اتصال یابد باشید. فاصله میان نزدیکترین پریز و محل نصب ریسه ال ای دی را حتما محاسبه نمایید تا در صورت لزوم از طول اضافی یا سیم کشی جهت پر کردن شکاف استفاده نمایید. لوازم جانبی مناسب را برای نصب ریسه LED مانند سوکت ریسه، چسب برق و ... خریداری کنید.

با بررسی ال ای دی‌ها ولتاز مورد نیاز خود را بررسی کنید. برای اغلب مکان‌ها، کابل های ولتاژ پایین مناسب هستند و برق کمتری نیز مصرف می‌کنند. با این وجود رشته‌های ولتاژ بالا نیز روشن‌تر، کارآمدتر و طولانی‌تر هستند. برای روشن کردن ریسه های نواری LED نیاز به منبع تغذیه مناسب دارید. قبل از شروع کار برای نصب ریسه ال ای دی باید اقدامات زیر را انجام دهید:

  • لایه پشتی چسب ریسه را جدا کرده و برای نصب آن روی سطح مورد نظر محکم فشار دهید.
  • نوار LED اضافی را در محلی که آرم قیچی یا تعداد 2 یا 4 پین طلایی مشاهده می‌کنید، جدا کنید.
  • نوارهای را به برق اتصال دهید و برای روشن کردن آن‌ها از دو شاخه یا کنترل استفاده کنید.

مرحله دوم آموزش نصب ریسه ال ای دی روی دیوار

در مرحله بعدی برای نصب ریسه LED باید سطح مورد نظر خود را که تصمیم به نصب ریسه ال ای دی در آن دارید، تمیز و خشک کنید. بدین منظور نیز با دستمالی تمیز و خشک ناحیه مورد نظر را پاک کنید. درصورت استفاده از سرکه، صابون یا آب برای از بین بردن کثیفی‌های باقی مانده بعد از پاکسازی باید کاملا خیسی آن را خشک کنید.

با این کار نوارچسب به صورت دائم و صاف خواهد چسبید. نوارچسب را نباید روی سطح تازه رنگ شده نصب کنید زیرا به مرور زمان چسب کنده خواهد شد. شما امکان نصب ریسه ال ای دی را روی پلاستیک، چوب، وینیل یا فلز و هر سطح صافی دیگر را دارید.

مرحله سوم نحوه نصب ریسه خطی

در این مرحله باید قسمت پشت نوارچسب را نظیر برچسب جدا نمایید. درصورتی که پیش از آن نوار را باز نکرده‌اید، آن را در قرقره به صورت گرد نگه دارید.

سپس انتهای قرقره را باز کرده و بسته به میزان دلخواه قسمت پشتی 15 تا 45 سانتی متر اول را جدا کنید. متراژهای کوتاه امکان نصب یکباره را دارند. اما چسباندن متراژهای بلند احتمال دارد دشوار باشد. باز کردن و استفاده دوباره چسب سبب کاهش چسبندگی و اثربخشی آن خواهد شد. البته برخی ریسه‌ها بدون چسب هستند و شما باید از بست مخصوص ریسه، چسب یا میخ استفاده کنید.

مرحله چهارم نصب ریسه LED

ریسه را روی سطح مورد نظر با دقت بکشید و فشار دهید. نوار را با دست صاف نموده و سپس محکم فشار دهید. درصورت نیاز از سیم کشی نیز می‌توانید استفاده کنید؛ اما درصورتی که به کلید و پریز برق نزدیک باشد کار شمار راحتتر خواهد بود.

کم کم قرقره را باز کنید و هر بار بخش بیشتری از قسمت برچسب را جدا نمایید. هر قسمت از ریسه را به سطح فشار داده و چراغ‌ها را تا حد امکان سعی کنید صاف نگه دارید.

درصورتی که قصد نصب ریسه ال ای دی را در زوایای خاص و کنج دارید باید به آرامی حرکت کرده و سعی کنید چسب ریسه را به صورت کامل در محل اتصال لبه‌ها محکم فشار دهید.

مرحله پنجم نحوه اتصال ریسه ال ای دی به برق

قسمت اضافی نوار را باید با قیچی ببرید. البته با مطالعه دفترچه راهنما می‌توانید نسبت به محل دقیق برش برای جلوگیری از آسیب به چراغ‌ها اطلاع یابید. معمولا آرم قیچی یا نخ‌هایی طلایی در فاصله 2 تا 3 اینچ وجود دارد که شما با اطمینان خاطر در آن بخش‌ها می‌توانید برش انجام دهید.

در اینجا باید نحوه اتصال ریسه ال ای دی به برق را انجام دهید و کنترلر را آویزان نمایید. بدین منظور دو شاخه آداپتور برقی همراه با ریسه را به پریز متصل نمایید.

نصب ریسه LED

روش دوم نصب ریسه LED

در روش دوم آموزش نصب ریسه ال ای دی، باید از کانکتورهای LED به منظور ایجاد زوایای 90 درجه بهره بگرید. درصورتی که قصد دارید زیر تخت، پشت مانیتور یا تلویزیون نصب ریسه LED را انجام دهید، باید از کانکتورهای 4 پین استفاده کنید. سپس ریسه را در محل اتصال بسته و کانکتور را به آخر آن بکشید.

قسمت دیگری از ریسه را اتصال دهید و به انتهای کانکتور دیگر بچسبانید تا به نوارها متصل شوید. کانکتورها استانداردهای یکسانی ندارند و شما باید از شرکت سازنده ریسه، این محصولات را نیز خریداری کنید. البته در بازار ایران پیدا کردن این پین‌ها سخت است. بهتر است ریسه‌ای با پخش نور مناسب و چراغ‌های ال ای دی کوچک پوشانده شده با رویه پلاستیکی تهیه کنید.

نحوه نصب ریسه شلنگی روی دیوار

ریسه شلنگی ال ای دی درون شلنگ شفافی قرار دارد که نور از همه قسکت آن قابل مشاهده است. این مدل دارای قسمت پشت و روی ریسه نیست. نحوه اتصال ریسه شلنگی به پین و سوکت نیاز دارد. پین دو سر دارد که یک سر آن سوزنی و سر دیگر معمولی می‌باشد.

نحوه نصب ریسه ال ای دی بدین صورت است که سر سوزنی باید وارد ریسه شده و سر معمولی درون سوکت قرار بگیرد. بعد از اندازه‌گیری محل نصب و مشخص کردن مسیر، برای نحوه نصب ریسه شلنگی روی دیوار باید از نگهدارنده های کابل پلاستیکی استفاده کنید. سپس این نگهدارنده‌ها را با فاصله‌های 10 تا 15 سانتی متری روی دیوار نصب نمایید.

نحوه نصب ریسه سوزنی چگونه است؟

ریشه سوزنی اغلب دارای سوکتی در انتهای خود هستند. نحوه نصب ریسه سوزنی بدین صورت است که با یک سر سوکت معمولی می‌توانید آن را به برق شهری اتصال دهید. این ریسه‌ها را در هر مکان به صورت خلاقانه نورپردازی ایجاد می‌کند.

نحوه نصب ریسه ال ای دی فیلامنت تخت چگونه است؟

فیلامنت های LED تخت، درجه حفاظت ندارند و از همین رو ضد آب نیز به شمار نمی روند. برای روشن شدن و نصب ریسه ال ای دی تخت نیاز به لحیم کاری است. متاسفانه برای نصب ریسه LED تخت نمی توان از چسب استفاده کرد و باید از پیچ و غلطک و راهنماهای فلزی استفاده کرد.