مقالات

تفاوت لامپ SMD و COB چیست و کدامیک بهتر است؟

تفاوت لامپ SMD و COB

تفاوت لامپ SMD و COB چندان ملموس نیست که بتوان با روشن کردن این دو منبع نوری سریعا متوجه آن شد. در واقع اساسی‌ترین تفاوت های بین چراغ های روشنایی ال ای دی SMD و COB در فرآیند تولید آن‌هاست که در نهایت در ساختار و نوع عملکرد متفاوت می‌باشند.

اما در شکل ظاهری و شار نوری ساطع شده از لامپ cob و smd تفاوت خیلی کمی مشاهده می‌شود. ظهور تکنولوژی LED در صنعت لامپ‌های الکتریکی انقلابی عظیم بوجود آورد که در نتیجه پیشرفت و نوآوری در خانواده این دست چراغ‌ها، لامپ‌های متفاوت COB و SMD خلق گردیدند و سبب بهبود روشنایی و نورپردازی گشتند.

در واقع لامپ SMD و لامپ COB دو نوع کاربردی لامپ‌های ال ای دی هستند که برای پخش نوری یکنواخت از تکنولوژی آن‌ها استفاده می‌شود.

تفاوت لامپ هالوژن و ال ای دی در کارایی بیشتر و مصرف انرژی کمتر لامپ‌های ال ای دی است که با 25 برابر مصرف انرژی کمتر جایگزین خوبی برای لامپ‌های رشته‌ای قدیمی محسوب می‌شوند. تفاوت لامپ SMD و COB سبب سردرگمی بسیاری از افراد شده است و این سوال را برای آن‌ها بوجود آورده که کدام یک از این لامپ‌ها مناسب‌تر و بهتر است؟ از همین رو در ادامه این مطلب از وب سایت فروشگاه ایران چراغ قصد داریم به تفاوت SMD و COB بپردازیم.

لامپ LED چیست

لامپ LED چیست؟

LED مخفف Light Emitting Diode به معنی دیود انتشار دهنده نور می‌باشد. دیود در واقع نوعی قطعه الکترونیکی است که با عبور جریان برق، نور از خود ساطع می‌کند.

در ابتدای امر این دیودها گران بودند اما به مرور در نتیجه فرآیند مسطح سازی در ساخت تراشه‌های نیمه هادی برای دیودها، هزینه ساخت ال ای دی کاهش یافت. نمونه‌های اولیه این لامپ‌ها در دهه 60 تولید شد و در طی سالیان متمادی تکامل یافت تا نمونه‌های امروزی بوجود آمد و فراگیر شد.

برخی از ویژگی‌های این نسل از چراغ‌ها شامل موارد زیر است:

 • بهره وری انرژی: بازده بالا در مقابل مصرف انرژی کم
 • طول عمر بالا: میانگین حدود 50000 ساعت عمر مفید
 • انعطاف پذیر در طراحی: طراحی چراغ‌ها در اشکال مختلف به علت سایزکوچک دیودها
 • عدم انتشار اشعه یووی و گرما: عدم ساطع کردن اشعه فرابنفش برخلاف لامپ یووی و تولید حرارت ناچیز
 • هماهنگی با محیط زیست: آسیب کمتر برای محیط زیست به نسبت دیگر لامپ‌های الکتریکی
 • روشن شدن سریع: عدم خرابی با تعداد روشن خاموش کردن زیاد و روشن شدن لامپ بلافاصله بعد از برقراری جریان الکتریسته

لامپ LED در مقیاس کوچک سبب انتشار نور زیادی خواهد شد که باعث آزار و خستگی چشم می‌شود. یکی از راهکارها در این رابطه، استفاده از پخش کننده نور در مقابل لامپ های ال ای دی است که البته سبب هدر رفتن نور نیز می‌شود.

به همین علت جهت پخش نور یکنواخت از تکنولوژی لامپ ال ای دی COB و لامپ ال ای دی SMD استفاده می‌شود. اما برای خرید این محصولات باید به تفاوت لامپ SMD و COB توجه نمود.

لامپ ال ای دی SMD

لامپ ال ای دی SMD

برای بیان تفاوت لامپ SMD و COB، بهتر است ابتدا به توضیح هر کدام از این لامپ‌های بپردازیم. لامپ SMD LED یکی از انواع لامپ‌های خانواده LED است که مخفف عبارت SURFACE MOUNTED DEVICE می‌باشد. تراشه‌های ال ای دی در این نوع لامپ به شکل دائم و با متود نصب سطحی (SMT) روی مدار الکتریکی قرار می‌گیرند. در این روش دیگر به سوراخ کردن بورد نیازی نیست.

از مزایای نصب سحطی ال ای دی به موارد زیر اشاره می‌کنیم:

 • کاهش هزینه
 • کاهش حجم قطعه به علت استفاده کمتر از قلع
 • گستردگی زاویه پخش چراغ ها با تکنولوژی SMD
 • کاهش خطا در روند تولید و افزایش کیفی مونتاژ به دلیل دخالت کمتر نیروی انسانی

تراشه‌های لامپ اس ام دی براساس ابعاد دارای انواع مختلفی شامل نمونه‌های 2835، 5050 و 5630 هستند. تکنولوژی قدیمی‌تر نسبت به قطعه SMD، قطعات DIP بودند که قطعه توسط سوراخ کاری بورد از زیر به آن لحیم می‌شود. ال ای دی های پاور(POWER LED) به علت استفاده از شیوه مشابه لحیم کاری، جزوی از خانواده SMD هستند.

لامپ ال ای دی COB

لامپ ال ای دی COB

لامپ یا چراغ cob چیست؟ لامپ cob یکی از پیشرفت‌های جدید تکنولوژی LED است که در زمان روشن شدن همانند یک صفحه نور می‌باشد. لامپ cob مخفف عبارت CHIPS ON BOARD است و از یک تراشه با نصب مستقیم روی مدار ساخته شده است.

این تراشه تنها یک مدار و دو کنتاکت دارد. منبع نوری COB راندمان حرارتی پایین و شار نوری نسبت به توان مصرفی دارد. از مزایای لامپ COB می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت حرارتی بهتر
 • نوری متمرکزتر و قابل کنترل
 • ایجاد پرتاب نور بیشتر توسط لنز در ساختار لامپ COB برای مکان‌هایی با سقف بلند

کاربرد لامپ های ال ای دی SMD و ال ای دی COB

تفاوت لامپ SMD و COB سبب شده تا کاربردهای مختلفی داشته باشند. در واقع تفاوت لامپ SMD و COB هنگامی معنا پیدا می‌کند که شما قصد استفاده از آن‌ها را در شرایط مختلف داشته باشید؛ زیرا برای هر شرایطی بسته به تفاوت لامپ SMD و COB، یکی از این دو لامپ برای شما مناسب است.

با توجه به تفاوت لامپ SMD و COB در شار نور ساطع شده، اگر برای نورپردازی نیاز به نور زیادی دارید، بهتر است از ال ای دی COB استفاده کنید. زیرا یکی از تفاوت لامپ SMD و COB در میزان نور بیشتری است که لامپ COB نسبت به لامپ SMD تولید می‌کند.

در برخی موارد نیز که نیاز به نوری موضعی دارید، باز هم استفاده از لامپ COB پیشنهاد می‌شود. اما اگر شما به نوری یکنواخت در محیط نیاز دارید و یا تمایل به میزان نور خیلی زیاد ندارید، استفاده از لامپ SMD در اولویت قرار دارد.

با بیان تفاوت لامپ SMD و COB در میزان نوردهی و کاربرد، چراغ‌های ال ای دی مورد استفاده در ادارات و منازل از نوع SMD می‌باشد و از لامپ COB نیز در چراغ ریلی برای ایجاد نور موضعی استفاده خواهد شد.

بررسی تفاوت لامپ SMD و COB

بررسی تفاوت لامپ SMD و COB

به دلیل تفاوت لامپ SMD و COB در ساختار فنی و روند تولید، در زمینه روشنایی و مشخصات ظاهری تفاوتی مشاهده می‌شود. در ادامه قصد داریم به تفاوت لامپ SMD و COB بپردازیم:

 • راندمان تولید نور لامپ COB بالاتر از SMD است.
 • پرتاب نور چراغ COB نسبت به چراغ SMD بیشتر و پخش نور نیز بیشتر است.
 • از دیگر تفاوت لامپ SMD و COB می‌توان به قرارگیری دیود اشاره کرد که در تراشه‌های SMD امکان جای دادن 3 دیود و تراشه COB نیز 9 دیود یا بیشتر روی هر تراشه وجود دارد.
 • به علت تفاوت پروژکتور smd با cob در ساختار، COB خیرگی کمتری ایجاد کرده و کیفیت نور بهتری نیز دارد. اما SMD درخشان‌تر می‌باشد.
 • وجود یک رفلکتور در ساختار چراغ COB برای مدیریت ساطع شدن پرتوهای نور و پرتاب نور متمرکز از دیگر تفاوت لامپ SMD و COB می‌باشد.
 • تکنولوژی SMD توانایی تولید نور بین 50 تا 100 لومن به ازای هر وات را دارد؛ اما COB امکان تولید حداقل 80 لومن نور به ازای هر وات را دارد.
 • یکی دیگر از تفاوت لامپ SMD و COB هزینه بیشتر تولید SMD از COB می‌باشد.
 • لامپ COB LED در چراغ‌هایی با توان 50 W بکار می‌رود؛ اما لامپ SMD امکان ساخت چراغ‌هایی با توان‌های تا 1000 وات را هم دارد.
 • لامپ SMD دارای شاخص نمود رنگ CIR بین 70 تا 80 است اما این شاخص برای لامپ سی او بی بالای 90 می‌باشد.
 • تراشه در چراغ های SMD قابلیت ایجاد رنگ های متنوع دارد اما تراشه COB تنها به صورت تک رنگ ساخته می‌شود.
 • تفاوت لامپ SMD و COB در شکل ظاهری بدین صورت است که چراغ‌ها با لامپ های SMD یک دیفیوزر دارند که از دیده شدن اجزای داخلی چراغ جلوگیری می‌کند؛ اما چراغ‌های COB امکان مشاهده داخل چراغ و ال ای دی وجود دارد. همچنین ضخامت چراغ های SMD نسبت به چراغ های COB کمتر است.

مزایای استفاده از لامپ های SMD و COB چیست؟

صرف نظر از تفاوت پروژکتور smd با cob، از مزایای مهم استفاده از این لامپ‌ها می‌توان به بازده نوری زیاد، مصرف انرژی پایین و مقرون بصرفه بودن آن‌ها اشاره کرد.

با توجه به تفاوت لامپ SMD و COB از هر کدام از این لامپ ها در کجا استفاده می‌شود؟

براساس تفاوت لامپ SMD و COB در پخش نور، از چراغ‌های SMD بیشتر در فضاهای مسکونی نظیر اتاق نشیمن که نیاز به سایه کمتری دارد استفاده می‌شود و چراغ‌های COB به سبب تولید نور موضعی در فضاهایی مانند دفاتر اداری و کافی شاپ‌ها و بخش‌هایی مانند کانتر آشپزخانه بکار می‌رود.

تفاوت smd و led چیست؟

تفاوت smd و led این است که اس ام دی نسب جدیدی از لامپ‌هاست، اما LED اغلب در قدیم هنگامی که هنوز تکنولوژی SMD وارد بازار ایران نشده بود استفاده می‌شد. یکی از تفاوت smd و led در کشیدن آمپر بیشتر از ماشین توسط لامپ ال ای دی است در حالیکه لامپ SMD ولتاژ کمتری از برق ماشین بکار می‌برد.

فرق led و cob چیست؟

برخلاف اس ام دی‌ها، COB از تراشه‌ای تولید شده است که اجتماع بزرگی از ال ای دی هاست و به صورت مستقیم روی مدار نصب می‌شود. باتوجه به این فرق led و cob و علت نصب و مجتمع مجموعه ال ای دی‌ها در یک نقطه در COB، به هیت سینک نیاز بیشتری دارند.