مقالات

استانداردهای نصب کلید و پریز

استانداردهای نصب کلید و پریز

استانداردهای نصب کلید و پریز برای نصب و چیدمان کلید و پریز بسیار مهم هستند. درصورت عدم رعایت استاندارد فاز و نول در پریز و استاندارد نصب کلید و پریز در ارتفاع مشکلاتی برای ساختمان بوجود می‌آید.

قسمت‌های مختلف در ساختمان‌ها دارای فاصله و ارتفاع مشخص و استانداردی برای نصب و چیدمان کلید و پریز هستند. برقکاران باید با توجه به ارتفاع کلید و پریز و جعبه فیوز، محاسبه تعداد کلید و پریز، ارتفاع استاندارد کلید و پریز از کف، نقشه سیم کشی برق ساختمان را بررسی نموده و نصب کلید و پریز را انجام دهند. برای نمونه رعایت ارتفاع پریز آشپزخانه به دلیل استفاده از وسایل برقی مهم است.

بنابراین شناخت استاندارد نصب کلید و پریز در ارتفاع برای نصب و چیدمان کلید و پریز بسیار مهم است که فرد متخصص باید بدان توجه نماید. از این‌رو در ادامه این مطلب از وب سایت فروشگاه ایران چراغ شما را با استانداردهای نصب کلید و پریز آشنا می‌کنیم.

استانداردهای نصب کلید و پریز چیست

استانداردهای نصب کلید و پریز چیست؟

نصب کلید و پریز در ساختمان دارای حساسیت زیادی است و باید به صورت استاندارد در محل مناسب انجام شود. انواع کلید و پریز ویرا مدل ساده و ... که با سیم کشی در ساختمان‌ها در مناطق مختلف نصب می‌شوند، از نظر ارتفاع در محیط های مختلف باهم متفاوتند.

در صورت عدم رعایت استاندارد نصب کلید و پریز در ارتفاع در ساختمان‌ها، مشکلات فراوانی برای محیط رخ می‌دهد. بعلاوه در لوله کشی برق ساختمان و نصب کلید یک پل، نصب کلید دوپل و ... نیز باید به این مسئله توجه نمود.

در واقع منظور از رعایت استاندارد نصب کلید و پریز در ارتفاع، رعایت فاصله مناسب با مناطق خاص است. نصب کلید و پریز در بخش‌هایی از خانه که در آن لوله کشی شوفاژ یا بخاری انجام شده است، باید با فاصله مناسب در کنار آن انجام گیرد. علاوه بر آن در نصب کلید و پریز باید به ارتفاع استاندارد کلید و پریز از کف ساختمان هم توجه گردد.

درصورت رعایت تمامی استانداردهای لازم در نصب کلید و پریز می‌توان از بروز خیلی از مشکلات در آینده جلوگیری نمود. بنابراین باید در هر محیط بسته به تجهیزاتی که در درون ساختمان مورد استفاده است، در نصب کلید و پریز استاندارد لازم مانند ارتفاع کلید و پریز و جعبه فیوز رعایت شود.

ارتفاع استاندارد کلید و پریز از کف چقدر است

ارتفاع استاندارد کلید و پریز از کف چقدر است؟

یکی از مولفه‌های مهم در زمان سیم کشی ساختمان ارتفاع نصب کلید و پریز است. تمامی کلید و پریزهایی که برای روشنایی، کولر و برق در مناطق مختلف مانند آشپزخانه، اتاق، حمام و ... استفاده می‌شوند، از لحاظ ارتفاع باهم متفاوتند. اما در حالت کلی ارتفاع استاندارد کلید و پریز از کف بین 110 تا 120 سانتی‌متر است. این ارتفاع در تمامی کلیدهای روشنایی بسته به اندازه مناسب قابل اجراست.

اما همانطور که گفته شد ارتفاع پریز آشپزخانه، ارتفاع کلید و پریز در مغازه و ... متفاوت است. از این رو در زیر به ارتفاع استاندارد کلید و پریز از کف در محیط های مختلف اشاره می‌کنیم:

  • ارتفاع استاندارد کلید کولرهای آبی و گازی باید 130 سانتی متر باشد.
  • برای نصب کلید و پریز حمام 120 سانتی متر ارتفاع از کف مناسب است.
  • ارتفاع استاندارد نصب کلیدهای روشنایی میان 110 تا 120 سانتی متر می‌باشد.
  • ارتفاع استاندارد کلید و پریز از کف برای پذیرایی و اتاق خواب 30 تا 40 سانتی متر است.
  • ارتفاع مناسب به منظور نصب پریز تلفن یا آنتن مرکزی میان 30 تا 40 سانتی متر می‌باشد.
  • ارتفاع پریز آشپزخانه میان 60 تا 120 سانتی متر است.
  • ارتفاع استاندارد کلید و پریز از کف در سرویس بهداشتی برابر با 30 سانتی متر است.
ارتفاع استاندارد کلید و پریز از کف در اتاق خواب ها

ارتفاع استاندارد کلید و پریز از کف در اتاق خواب ها

توجه کنید محل نصب پریز در اتاق خواب‌ها نباید یکسان با مناطق احتمالی قرارگیری تخت خواب باشد. از طرف دیگر بهتر است نصب کلید و پریز در دیوار کناری درب اتاق انجام نشود. زیرا با باز شدن درب نمی‌توان از کلید و پریز استفاده کرد. حتما در حین نصب کلید و پریز برق در اتاق سعی کنید سرخط همه پریزها به یک جعبه فیوز وصل شود.

در این حالت درصورتی که کلید و پریز نیاز به تعمیر داشته باشد می‌توان از طریق همه جعبه فیوز تعمیر را انجام داد.

علاوه‌بر ارتفاع کلید و پریز و جعبه فیوز، محاسبه تعداد کلید و پریز برای نصب در اتاق خواب نیز مهم است. از این رو محاسبه تعداد کلید و پریز اتاق خواب براساس متراژ نیز باید بررسی شود. در حالت کلی نصب کلید و پریز برق در اتاق خواب‌ها با دو پریز انجام می‌شود. همچنین در اتاق‌های گیمینگ افراد تمایل به استفاده از انواع مختلف نورپردازی مانند ریسه ال ای دی، هالوژن‌ها، و وال واشر دارند.

در این حالت باید کلید و پریزها برای این محصولات نیز کافی باشند. کوچکترین سهل انگاری در سیم کشی برق ساختمان و نصب کلید و پریز می‌تواند موجب آتش سوزی شود و جان ساکنان را به خطر بیاندازد. بنابراین رعایت استاندارد فاز و نول در پریز و ارتفاع کلید و پریز و جعبه فیوز در اتاق خواب بسیار مهم است.

استاندارد نصب کلید و پریز در پذیرایی

استاندارد نصب کلید و پریز در پذیرایی

محاسبه تعداد کلید و پریز در پذیرایی با توجه به متراژ آن متغیر است. در حالت استاندارد نصب کلید و پریز در پذیرایی با 3 عدد پریز انجام می‌شود. این پریزها در محل احتمالی قرارگیری سیستم‌های صوتی و تصویری باید نصب گردند.

در دیوار مجاور اتاق خواب نیز یکی از کلید پریزها برای استفاده از جاروبرقی باید نصب گردد. بهترین ارتفاع استاندارد کلید و پریز از کف در پذیرایی بین 30 تا 40 سانتی متر است.در چیدمان کلید و پریز باید به احتمال چیدمان‌های مختلف توجه کرد تا در زمان تغییر دکوراسیون بتوان از پریزهای دیگر خانه استفاده نمود. این کلید و پریزها معمولا با ارتفاع اتاق خواب یکسان است. تنها مسئله مهم در نصب کلید و پریز در پذیرایی توجه به لوله کشی شوفاژ است.

در خانه‌هایی که دارای بخاری هستند، به دلیل استفاده از یک دودکش مشکلی رخ نمی‌دهد. اما در ساختمان‌هایی که لوله شوفاژ دارند، باید فاصله مناسب از آن برای نصب کلید و پریز رعایت شود.

نصب این تجهیزات نباید بگونه‌ای باشد که از نزدیکی لوله شوفاژ عبور کند. بهترین ارتفاع کلید و پریز در مغازه و پذیرایی خانه در نزدیکی شیر گاز برابر با 50 سانتی متر و در بالای شیر گاز است. درصورتی که کلید و پریز در سمت چپ یا راست شیرگاز نصب شود، دیگر به رعایت فاصله 50 سانتی متری نیازی نیست. در این حالت برای نصب آن‌ها رعایت فاصله حداقل 10 سانتی متر مناسب است.

استاندارد نصب کلید و پریز در سرویس بهداشتی

استاندارد نصب کلید و پریز در سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی به سبب استفاده از گاز و آب دارای حساسیت بیشتری برای ارتفاع کلید و پریز و جعبه فیوز است. بنابراین به دلیل رطوبت در زمان نصب کلید سه پل، دو پل و .. در این محل باید دقت بیشتری داشته باشید.

بدین منظور اغلب برقکاران پریز را در سرویس بهداشتی نصب نمی‌کنند. اما در این مکان‌ها می‌توان از کلید و پریز روکار ویرا یا کلید و پریز بارانی ویرا استفاده کرد و پریز را در بالای روشویی در فاصله 30 سانتی متری نصب نمود. اما این کلید و پریز نباید نزدیک به روشویی باشند. بهترین محل برای نصب کلیدهای حمام و سرویس بهداشتی پشت درب و روی دیوار مجاور است. در زمان نصب کلید و پریز در این بخش باید به نقشه لوله کشی آب سرد و گرم هم توجه نمود.

اما درحالت کلی برای راه اندازی سیستم های روشنایی در محیط های مرطوبی مانند حمام باید استانداردهای ویژه‌ای را رعایت نمود. حتی زمانی که در نورپردازی استخرها از چراغ نما دفنی استفاده می‌شود، باید از نفوذ آب به کلید برای منع خطر از برق گرفتگی جلوگیری نمود.

استاندارد ارتفاع پریز آشپزخانه چگونه است؟

حداقل ارتفاع پریز آشپزخانه 70 سانتی متر از شیر ظرفشویی و همچنین 60 سانتی متر از لبه سینک است. در این محل باید فاصله کلیدها از چهارچوب نیز برابر با 10 تا 30 سانتی متر درنظر گرفته شود.

ارتفاع جعبه فیوز از کف باید چقدر باشد؟

ارتفاع کلید و پریز و جعبه فیوز از کف باید بین 150 تا 170 سانتی متر باشد.